Sovrum, stugan - Under renovering
- Skapat av Stajliza, 2011-08-08
- Antal besök: 1310
Albumbeskrivning:
Från en mörkbrun och orange heltäckningsmatta, som dessutom var full med gammalt kattkiss har åkt bort. Hela golvet har slipas fleeeera varv. Innertaket har rivits.
Bild 1
Före rivning. Här har vi hunnit tagit bort den äckliga heltäckningsmattan, garderoben tog nästan halva rummet:/
Bild 7
Hela rummet - efter många svettiga timmars arbete. Äntligen är golvet plant och nästan trärent:)
Bild 10
Vi åkte runt bland mängder av affärer för att få rätt färg på oljan. Vi hade planerat för ljus,ljus grå/silver. Så som gammalt trä blir bär det legat ute. Tyvärr motsvarade oljan inte alls våra förväntningar. Vi kommer dock att köra på denna olja iaf. Hoppas att slutresultatet blir bra.
Bild 11
Innan golvet blev färdigoljat så passade vi på att fixa innertaket medan sommarvärmen finns kvar.
Mkt jobb igen:)
Bild 13
Så här ser det ut i skrivande stund. Takbjälkarna ska få komma fram och vi får aningens mer rymd i rummet. Nu ska vi bara dra el, regla, lägga isolering, plast och ny vit panel:)





Kommentarer (0)