Vardagsrummet - vardagsrum

Vardagsrummet

  • Send_to_friend
  • Facebook
Jennyhjert
  • Skapat av Jennyhjert, 2011-12-11
  • Antal besök: 2958

Albumbeskrivning:

Här kommer lite bilder från vårt vardagsrum. Vi bor i en villa sedan -08 och detta rum var det första vi gjorde i ordning. Jag älskar att måla om möbler, måla tavlor och sy grejor till hemmet!

Bild 2

Nya gardiner, ville ha riktigt korta för att släppa in så mycket ljus som möjligt. Tyg från IKEA.

Bild 4

Ny tavla.

Bild 7

Behövde ett större pysselskåp och som tur är hade syrran ett som hon ville bli av med.

Bild 8

Svågern som är målare hade lite färgslattar som jag fick och blandade ihop till en fin grå.

Bild 10

Gjorde mej en fejklampa av en lampskärm och en ljusstake :) Lampskärmen sydde jag ett nytt tygfodral till som jag sedan bara trädde över den gamla skärmen.

Bild 12

Skinnpuff inköpt på loppis. Vill gärna ha in lite mer varma toner i rummet då bara grått känns lite kallt.

Bild 14

Även min gamla lampa över vardagsrums bordet fick sig ett nytt fodral.

Bild 15

Har nu även satt i kopparfärgad kartong i för att ta upp färgen i läderpuffen.

Bild 17

Närmre bild på fågeln som sitter på sladden.

Bild 18

Nyckelord:

tavlor

akryl

Bild 19

Ville ha ett lite rejälare soffbord eftersom vi ofta äter, pysslar o gör läxor här. Så dottern fick det gamla bordet i sitt rum och pysselbänken som stod där (en köksbänk från IKEA) fick bli ombyggt till ett soffbord!

Bild 20

Tog bort bänkskivan, sågade isär stommen. Köpte sedan lite ytterpanel i olika bredder och plötsligt hade vi ett nytt bord. Kostnad: 213 kr.

Bild 21

Ville att det skulle se lite rufft och rejält ut. Målade stommen vit och laserade bordsskivan. Blandade den grå färgen som jag hade när jag målade om skåpet med vatten och "slarv" målade på. Ville att det skulle se ut lite som drivved.

Bild 24

Sommardekoration på soffbordet.

Bild 25

Sydde även nya kuddfodral av samma tyg som jag hade till lamporna.

Bild 29

Nytt mini lapptäcke med ett citat från tv-serien V.

Bild 30

Min sambo älskar Thailand, så självklart ska han ha ett eget Thailandsbord vid sin fåtölj!

Bild 31

Har klistrat fast foton och lite annat och sedan lackat över.

Bild 33

Fyndade dessa små söta figurer på Indiskas rea.

Bild 34

Egentligen tänkta att hänga i påskriset men dessa får nog stå framme året runt!

Bild 35

Vet inte vad denna blomma heter men jag tycker dom är jättefina. Hoppas dom överlever längre än vad blommorna brukar i detta hus!!

Nyckelord:

kruka

Bild 37

Köpte ett odekorerat hjorthuvud i papp som jag sedan målade vitt och virade garn runt hornen.

Bild 38

Snälla pappa sågade till en fin platta som jag limmade fast huvudet på :)

Bild 39

Satte även på några virkade blommor.

Bild 41

Nya hissgardiner som jag sytt. Köpte en gardinlängd på Åhlens till halva rea priset som jag sydde om.

Bild 46

Ljuslykta från Ge-kås med en ljusslinga i.

Bild 47

Sylt burkarna med virkade överdrag hamnade i fönstret.

Bild 48

Tillsammans med en loppis ram som jag målade om.

Bild 49

Närbild på ramen. Efter målningen lade jag på ett lager med bladmetall. Tycker det blev fint när det bara sitter på vissa ställen.

Bild 50

Kvällsmys!

Bild 52

En ljuslykta jag köpte till Halloween, men den är så fin att den får stå framme året runt.

Bild 55

Sytt nya kuddfodral till hundsängen.....

Bild 56

...som egentligen är mina barns gamla vagga som min pappa har gjort.

Bild 58

Akrylmålningar av barnen.

Bild 59

Har nu städat upp på bänken.

Bild 60

Målat om bordet igen, ljust turkos blev det.

Bild 61

Svinsvårt att få färgen att synas på bild. Ser mest vitt ut men i verkligheten blev det en mycket behaglig färg.

Bild 62

Ny vaxduk från Rusta.

Bild 64

Vitrinskåp från Jysk. Från början i ek men ommålat av mej.

Bild 65

Bytte även knopparna mot nya från Indiska.

Visa att du gillar detta med ett knapptryck!

10 personer gillar detta
Spara detta som favorit!

1 person har detta som favorit

Fler album av Jennyhjert:

Kommentarer (3)

Skriv din kommentar! Registrera dig eller logga in!
Eme
Speechbubble_arrow

Eme, 2012-06-18

Ditt hem har verkligen själ! Jag hade verkligen känt mig välkommen om jag steg in i ditt hem, så mysigt! Jag älskar din soffa! Var har du köpt den silvriga vasen på soffbordet? Är Thailandbordet ett loppisfynd? Vill också hitta en! Jättefint med silver på ramen i fönstret! Mvh Emelie

Jennyhjert, svarade 2012-08-08

Tusen tack för din fina kommentar! Jo, vasen är en hyacintvas som jag köpte för flera år sedan, tror att det kan ha varit på blomsterlandet men jag är inte helt säker. Thailandsbordet är som så mycket annat här hemma ett ommålat loppisfynd. Små bord i olika modeller brukar jag springa på ganska ofta på loppisar så jag är säker på att du nog hittar ett du med (Du lägger väl upp bilder så jag får se sedan?)
.

Eme, svarade 2 mar

Var har du köpt de vita runda kuddarna i soffan?
Jo, jag ska lägga upp bilder, är så himla seg på sånt ;) men det kommer!

Stina_L
Speechbubble_arrow

Stina_L, 2012-03-31

Blir glad av ert hem; roligt och lekfullt. Skåpet blev fint i grått. Kul med dina lampprojekt. Väldigt fint tyg du valde till dem, och kul med dekorationerna på dem! Jag får också skaparlust. Thailandbordet är roligt! Flera av kuddarna i soffan är jättefina. Jag har inte alls sådan stil hemma, men om jag hade ett landställe skulle jag gärna välja lite glada och lekfulla färger. Jag ska också måla några saker med silverfärg... eller snarare någon metallfärg med en ton i. Den kan gå mot rosa eller brunt. Det är några krukor och en fin gammal möbel som ska byta färg. Men jag tror det blir att måla med pensel, inte spray. Jag testade vit sprayfärg förut på en möbel, och kände att även det var lite beroendeframkallande. Kul att titta in här!

Jennyhjert, svarade 2012-04-13

Jamen,vad roligt! Det är nog den finaste komplimangen när andra blir inspirerade av det man gör!

DulZiii
Speechbubble_arrow

DulZiii, 2012-03-10

Åååh vad mysigt du har det =)

Jennyhjert, svarade 2012-03-11

Tack så hemskt mycket! Vill gärna att det ska kännas mysigt och välkomnande :)

Fler liknande album: