Trapprenovering
Lite före- och efter bilder på vår trapprenovering. Ledstången har blivit vit å stegen är klädda med massiv ek. Väggarna ska målas också blir det lite belysning å annat "lull lull". Kommer fler bilder sen. Någon som har tips på nån rolig belysning som kan passa i en trapp?
Plankan, 2010-02-21
Åh snyggt! Så ska vi göra i vår ena trappa...
SaraHagneby, 2009-03-16
tror att vi har samma ledstång. gillar den med. men ja har inte målat min. de är bara ledstången jag lät vara. ska lägga upp bilder snart. titta gärna in..
Tea, 2008-10-31
Villket lyft!
Mezooka, 2008-05-28
Fint resultat! Vi har också renoverat en liknande trappa, hantverkaren gjorde själva sågningen mm men vi ritade av trappstegen var för sig på överbliven billig tapet (!) och numrerade dem.
skreastrand, 2008-05-08
Riktigt bra blir det, stepsystem finns annars att köpa på Beijer, där får man med en vinkelskiva för exakta mått..Prova själva nästa gång ;)
Mikaela, svarade 2008-05-08
Hoppas det inte behöver bli någon nästa gång... Vi kollade på dom där step-kiten först men eftersom vi fick det så billigt så lönade de sig inte. Tid är ju också pengar! :)
janethepain, 2008-04-28
ÅÅÅÅÅ. hur har ni gjort?? Vi har en trappa som bara väntar på renovering. Tar gärna emot tips:)
Mikaela, svarade 2008-04-28
Ja du det var inte alls svårt... Vi hittade en kille som hade annons på blocket så vi ringde hit honom :) Han håller visst på rätt mycket med just trappor så han visste vad han gjorde. Vi skulle nog inte ha gett oss in på det själva... Rätt mycket konstiga vinklar i ett gammalt hus... Lätt att man sågar en massa fel å det kan ju bli dyrare i längden. Vi betalade 10 000 för jobb å material å det tycker jag är rätt billigt för å slippa göra det själv.
gillavitt, 2008-04-28
Vad fint det blev!!
Mikaela, svarade 2008-04-28
joo...det blev lite skillnad. Nu är det som sagt bara väggarna kvar. Känner mig lite kluven där. Tror det blir bara vita väggar eftersom det är drygt fem meter högt i tak. Vill inte sätta upp nån fond som jag tröttnar på efter nån månad... kanske nån stor fin tygtavla eller nåt... Kom gärna med förslag...
Mari_M, 2008-04-28
Blev ju skitsnyggt! Skillnad!
Mikaela, svarade 2008-04-28
Tack! Vi är nöjda...