Vardagsrummet lite nytt inlagt
Detta är då vardagsrummet och hur det är inrett idag.
Ganska mycket som är planeras att köpas in men såhär det det i alla fall ut i nuläget. Har förändrats lite här nu :)
har köpt ett bord o ny soffa samt plädar o två kuddar. blev kaon tycker jag själv men behövs lite mera innan jag blir helt nöjd
tantblom, 2010-11-21
Bara älskar ditt tebord med spegel. Var har du fått tag på dem?
Chalelle, svarade 2010-11-21
Vad roligt att du gillar dom :)
Tebrodet och spegeln har jag fått av min mamma. Hon har beställt dom för många år sedan från Danmark via en kompis. Kan kolla upp om hon minns vad företaget heter.
Mvh
Chalelle, svarade 2011-06-25
Hej igen, ledsen det tagit lång tid... :(
Har pratat med mamma och det är från Danmark som den kommer ifrån somhon köpt av en kompis. Tyvärr verkar företaget itne finnas mera.
mvh Jeanette
Hencopenko, 2010-08-24
Oh, snygga tavlor och fina möbler :)
Chalelle, svarade 2010-08-24
Tack så mycket :)
LinaPaLandet, 2010-08-24
Hej,
Du frågade om tips på lantlig inredning. Jag gillar ju den vita stilen själv, men skulle nog föreslå new england då ni har en del mörka möbler. Vad tror du? Fint att blanda in lite vita trämöbler bland det mörka. Tex ett vitt fyrkantigt soffbord (köp nåt billigt på blocket och måla själv). Kanske en vit tv-bänk med lite äldre "stuk". Andra tips är vita kuddar i soffan (kanske med stjärnor på) och gamla snirkliga vita ramar på väggarna. Väggord är också charmigt. Visst hade du en westernsadel? Blir det för klumpigt att hänga den över trappräcket?
Hoppas det var till nån hjälp =) och lycka till!
Chalelle, svarade 2010-08-24
Hej!
Jag har valt lite mera modern stil i just vardagsrummet då jag verkligen fastnade för den men sov samt kök blir lantlig stil i... så blandar lite i stilarna även fast man egentligen ska ha en röd tråd... Gud vilken smart ide den måste jag prova :)
tror det kommer bli bra med en sadel där :D
Tack för tipsen för new england skulle ju med fungera.
Tack för tipset
Mvh