Dränering av husgrund
Vet inte riktigt om detta är rätt forum men vill ändå lägga upp lite bilder från när vi dränerade husgrunden : )
Handgrävt allt måste jag tillägga.. bara det tog 2 månader och vi var 3 stycken och grävde så ofta vi orkade. Allt tog nästan 3 månader och efteråt ville jag aldrig mer se en spade, hi hi..
Annalia, 2010-08-06
Ojoj, vilket jobb! Vad duktiga ni är! Ha det bra!
StinaC, svarade 2010-08-09
Tackar, det var snäll av dig : ) Ha det toppen du med!!
Turetott, 2010-08-06
Jisses vilket arbete! Vad ambitiösa ni har varit.
Själv hade jag nog hyrt in en minigrävare ;o).
Nu måste jag kika i ditt andra album!
StinaC, svarade 2010-08-06
Hi hi, ja det var det vill jag lova!
Mmm tänkte också det först men eftersom vintern var så lång så var alla grävare upptagna osv. och när vi väl satte spaden i jorden var det ganska kul. Plus att det antagligen hade sett 10ggr värre ut efteråt om en grävmaskin plöjt fram och det var jobbigt nog som det var.. Råstyrka och gammalt hederligt arbete vann denna gång! är så influerad av föräldrarna som ska ta vara på allt och göra minsta detalj själva.. Underbart! Har dock inte så mycket annat kul direk uppe ännu, men kika runt o se om du finner det intressant :)
passionivardagen, 2010-08-05
wow! har ni gjort allt själva? Är det då en anhörig som arbetar med dränering som hjälp er. Vi har tagit in offerter av förestag då det är det första vi ska göra med huset när vi flyttat in. Men jag skulle aldrig klara av att göra det själ dock så det kommer kost otroligt mycket. Hoppas ni njuter av sommaren och att du lägger upp fler bilder:)
StinaC, svarade 2010-08-06
Ja det ska jag!
Vi var nybörjare på dränering alla tre (jag, min sambo o pappa) men pappa är mycket duktig på allt som gäller byggen hus osv. Sedan finns det jättebra beskrivningar på isodran.se och i deras foldrar o beskrivningar. Finns också många forum på nätet man kan kolla.. Visst, det tog mycket tid och energi och i slutet var man ganska tömd, men vi har sparat runt 100.000kr på att göra allt själva så var det värt det. Sånt är lite kul att göra själv också : )
Om ni har möjligheten att göra det själva tycker jag ni ska fundera på det!! : D
StinaC, svarade 2010-08-06
Nu finns det mer bilder : D
EdiZ, 2010-08-05
Bra jobbat! :D
StinaC, svarade 2010-08-05
Åh, man tackar : )