Tvättstugebygge i källare
Äntligen är bygget av vår nya tvättstuga i källaren igång. Beräknas ta 3 veckor. Borde i så fall vara klar i maj.
Rummet har varit förråd tidigare men förberett med golvbrunn (dock gammal gjutjärnsbrunn) när huset byggdes 1970. Tvättstugan kommer bli ca 15 kvm och ska även ha en duschkabin då det alltid är kö till duschen i badrummet på ovanvåningen. Samt blir det lite förvaring, arbetsbänk för både pyssel och tvättvikning, handduktstork för att både hänga handduk men även kunna torka barnens blöta utekläder på vintern. Ska också finnas väggmonterad torkställning (typ Elfas).
Vi ska flytta ner varmvattenberedaren från ovanvåningen till tvättstugan. P g a dusch och VVB måste vi ha mer än en golvbrunn så det ska också lösas.
Tur att det finns hantverkare!! Men det var inte lätt att hitta en entreprenör man fick förtroende för, tog sin lilla tid. Började i vintras att leta.
Calase, 2011-08-31
Vad snyggt det kommer bli. Är det köksskåp och kökslådor från Ikea eller vad har ni valt?