Walk in closet
Mitt största projekt hittills.
Vi, min sambo och jag, köpte våran nyproducerade lägenhet i Bromma ca ett år innan planerad inflyttning - detta gjorde att man hade mycket tid på sig att planera inredningen.
Idén om att bygga en egen garderobslösning bestående utav MDF växte fram då jag inte tyckte det som fanns på marknaden antingen var tillräckligt bra eller så kostade det mycket pengar.
Efter flera månaders funderingar, inte heltid hoppas jag att ni förstår, blev jag klar med ritningen. Fokus låg på att få plats med alla kläder som vi för säsongen använder - resten kunde vi placera antingen i något utav sovrummens garderober eller i förrådet.
Planerade att jag skulle hinna med att bygga den under min semester på 5 veckor tillsammans med spotligts i 2 badrum & klädkammaren, tapetsera 2 fondväggar samt bygga en köksö(eller montera ihop en av färdiga moduler från Vedum).
Modulerna från att såga till allting till färdigt resultat tog 2 veckor av semestern, de sista veckorna, samt ca 3 veckor kvällar & helger efteråt.
Så här i efterhand hade jag aldrig gjort allt sågarbete själv utan låtit bygghandeln såga upp allting innan, hade sparat säkert en vecka på det.
Anledningen till att jag gjorde det själv, alltså sågningen, var att jag fick en briljant idé om att vi kunde passa på att köpa allt material samma helg som vi flyttade in, hade ju ändå hyrt en flyttlasbil då. Hade blivit svårt att få plats med allting i våran Mini Cooper =)
Material - klädkammare:
MDF 16mm (överdel/underdel/sidor/hyllplan/lådor)
MDF 10mm (bakstycken/lådbotten)
Färg: Sadolin grund, Nordsjö alkyd snickerifärg(glans 40) och väggfärg Nordsjö sthlm-vit
Spackel: Snickerispackel
Reglar: 45x45 ca 3,5m
Skruv: SPAX-M, Grabber Trallskruv
Tapet: Opus Muras Harriette(Ebony and powder white)
Heltäckningsmatta: Lufsen Rya
Byxhängare: Vedum
Klädhängare: Fredells
Valnöt: Lundbergs valnöt limfog
Lådskenor: Bauhaus
Ben: Fredells
Dimmer: ABB - Jussi
Material - spotlights:
Spotlights: Hidealight riktbara
Reglar 45x70 ca 13m
Gips: takgips x8
Väv: Microlitväv
Spackel: Snickerispackel & bredspackel
Färg: Beckers takfärg
Skruv: Grabber gipsskruv, ankarskruv
Vinklar: 10 mindre, 4 större
Ventilation: ventilationsrör, stoskoppling
Totalkostnad förutom blod/svett/tårar: ca 21 000:-
Uppskattad hantverkskostnad (ej rotavdrag) ca 40 000:-
Kommentera gärna eller ställ frågor!

Marcus, 2017-02-24
Hej Charlotte!
Kul att du gillade den!
Beträffande måtten blir det svårt då vi inte längre bor kvar i den lägenheten - är numera husägare.
Charlotte R., 2017-02-23
Hej,
Jättefin blev det ju!! En perfekt kompromiss mellan vad du vill ha och vad din sambo ville. Tänker på bygga en walkin closet också när vi flyttar. Skulle du kunna ge mig de exakta måtten på bredden, höjden och längden på din? Jag tänker på de måtten jag vill ha men det känns lite abstrakt när man bara kollar på siffror så jag vill gärna ha någonting att jämföra med så vi inte bygger större än nödvändigt!
Tack och bra jobbat!
Marcus, 2016-02-27
Ikea tycker jag numera ser bra ut, kanske blir det i vårt nuvarande hus
Nossnajnna, 2014-03-23
Imponerande! Det blir snart en WIC här också, men IKEA std.
FilippaM, 2013-01-14
Wow! Så snyggt:-D
MarcusLundberg, svarade 2013-01-14
Tack!
Ska bygga hus snart, får se om man orkar med något liknande igen :-)
Tota, 2012-08-21
WOW! Jag ska flytta in i samma område snart (gissar jag)... Vad tar du för att bygga min walk-in-closet? haha:)
MarcusLundberg, svarade 2012-08-21
Tack!
Kul, i vilket projekt?
Hehe, vet inte om jag tycker det var så kul, att jag vill göra om det:)
Tota, svarade 2012-08-22
Är lite osäker på va projektet heter men det är huset som än så länge står närmast Bälstvägen. Det röda.
Nä jag skojade men du har verkligen gjort supersnyggt!
MarcusLundberg, svarade 2012-08-22
Välkommen till området, hoppas ni kommer trivas!
Monique, 2012-05-15
hjälp vilket jobb men vad proffsigt det ser ut! jätte kul att kunna ha saker framme på ett ordnat sätt!
MarcusLundberg, svarade 2012-05-15
Tackar!
Det var verkligen ett stort jobb som krävde mycket svett och tårar men nu njuter vi av resultatet.
Quelly, 2011-12-03
Vad roligt att se dina bilder!! Väldigt inspirerande och snyggt. Vilket otroligt bra jobb!!
Jag funderar själv på att bygga till en walk in closet i vårt stora sovrum, så funderar mycket över det här med storlek nu initialt. Så: hur stort är er wic? Den ser rätt stor ut, nästan som ett mindre sovrum...
MarcusLundberg, svarade 2011-12-04
Tack, roligt att du gillade den!
Rummet är på 5kvm, varav ca 2,7kvm utgör garderobsmodulerna.
Tycker inte den är så stor egentligen, hade gärna velat ha några kvm till - mestadels för att man hade fått plats med en sittpall i mitten, vilket kan vara väldigt användbart när man klär sig.
Men eftersom jag använde hela takhöjden, 2,4m, blev det mycket utrymme till kläderna.
Fråga gärna mer, tycker bara det är kul att få dela med sig av sina erfarenheter för själv fick man inte så mycket hjälp.
Johanness, 2011-11-13
Mycket snyggt, gediget arbete.
MarcusLundberg, svarade 2011-11-14
Tackar!
Blod svett och tårar, ordagrant!
nina77, 2011-10-10
Snyggt :)
MarcusLundberg, svarade 2011-10-11
Tack!