Vardagsrum utan TV
Vi kastade ut TV:n. Den var ful men stal också för mycket tid av vår korta stund här på jorden. Därmed är vi inga TV-hatare. Nuförtiden väljer vi omsorgsfullt ut de bästa programmen och ser dem på datorn istället.
Alltså kunde vi möblera om med fokus på braskaminen och umgänge istället. Vår soffa från 80-talet med klar sportstugekänsla var otroligt sliten. Vi hade vänt på dynorna åt alla håll som gick men nu var tyget trasigt överallt. Soffbordet var relativt nygjort och fortfarande väldigt snyggt men funkade inte längre med den nya möbleringen.
Vi satsade på ett par Karlstad med sobert grå klädsel och genast infann sig loungekänslan. Efter att ha levt utan soffbord ett tag så hade vi kommit fram till vad som saknades: ett långt, smalt och hemgjort.
Med svetsade stomme, en durkplåt till förvaring och en topp av marockanskt, handgjort betongkakel blev soffbordet inte bara dyrt och tungt utan också grymt snyggt.
Eftersom vi har satsat på ett knalligt golv så behöver vi inte så mycket färg i övrigt.

popinopka, 2013-01-14
Kul att ni kastade TVn :) inte ofta folk gör det.
Allegra, 2013-01-11
Skön stil! Snyggt och personligt. Vacker keramik :-)
Getingedalen, svarade 2013-01-11
Tack! Det gläder mig att läsa! /Kajsa