Studentrum, första egna boendet
Jag flyttade till en ny stad i höstas för att börja på universitetet, första terminen bodde jag som inneboende hos en jättegullig gubbe men nu har jag lyckats få tag i ett eget boende. Ett studentrum på knappt 21 kvm med badrum och kokskåp som var möblerat med otroligt hemska möbler.
Nu är det möblerat med egna möbler och jag och min pojkvän spenderar större delen av vår tid här då han endast har ett studentrum utan kök. Vi drömmer såklart om ett gemensamt boende och försöker köpa på oss saker som vi kommer ha användning för i en framtida lägenhet också.
homeinterior, 2015-02-07
Tycker ni får plats med riktigt mycket på så få kvm!!! Bra planlösning!
singthesorrow, 2014-03-10
Den hyllan du hade ugn och micro i, vart fann du den? Eller är den ett eget bygge? :)
llindaa, svarade 2014-03-10
Det är inte ett hemmabygge så mycket vet jag i alla fall, det var min pappa som fixade den åt mig så jag vet inte var den är köpt men kan höra med honom i kväll om han minns:)
llindaa, svarade 2014-03-10
Hej igen, hyllan var köpt på Erikshjälpen. Men det är en väldigt enkel hylla med flyttbara hyllplan, väldigt lik Ikeas hylla Ivar men med lite andra mått! Synd att du inte bor kring Umeå, då hade du kunnat få ta vår för den står bara nere i källaren nu:)
singthesorrow, svarade 2014-03-10
Ok, tack så hemskt mycket för svar! Letar efter något precis som den så det var verkligen synd :P
BeckaB, 2013-05-25
Oj, så litet! Litet men naggande gott. :)
llindaa, svarade 2013-11-24
Ja eller hur! Men trots storleken trivdes vi väldigt bra och saknar det ibland nu sen vi flyttat:)