När vi rev ner de gamla tapeterna hittade vi en del av huset murstock. Vi valde att ta fram den och måla den vit. Här kan man också se en del av den gröna linoleummattan som låg under det gamla laminatgolvet.
Väggen med alla garderoberna och murstocken. Vi målade garderobsstommarnas kanter vita istället för bruna och bara det blev en stor förändring. Vi behöll de gamla knopparna till garderoberna så länge. Kanske byter vi sen. Så småningom ska vi måla dörren vit eller helt enkelt byta dörr. Det är enkelt, görs med ett "klick".
Den färdigmålade panelväggen. Såå fin! Sovrummet blev precis så bra som vi trodde när vi hittade tapeten som vi båda föll för. Slutresultatet blev super!
Den nya sängen vi köpte på Ikea har fyra stora lådor under. Perfekt förvaring för alla påslakan, täcken och kuddar som man har. Sänglamporna är desamma som vi haft tidigare, men de gör sig lika bra i nya sovrummet tycker jag.
En annan fotovinkel som visar den stora byrån och stolen i sovrummet. Ljus och textilier i rött och orange. När vår och sommar kommer byter vi färg till en ljusare, rosa färgskala.
Hej där! Minns du hur många gånger ni fick måla teaken runt garderoberna? Och vilken färg? Jag behöll teaken i sovrum och hall och det är mest för jag haft ett helvete att måla om teak, då det kan vara en väldigt oljigt/fett träslag🙈
Hej! Som jag minns det så målade jag teaken med grundfärgen BIN en gång och med Nordsjös Blankett två gånger efter det. Nåt ställe fick jag nog bättringsmåla på sen, men det ser fortfarande ok ut. Även om teak i sig är oljigt/fett så var vår sååå uttorkad att färgen sögs in när jag målade. Gjorde lika i köket runt ”skåpsramarna”.😊 Intressant att du har teak i hallen också. Det finns inte här, men däremot i vår lilla klädkammare uppe. Den fick vara kvar för att jag vill ha kvar lite av det ursprungliga i huset.
Tack! Vi är supernöjda fortfarande. Det här rummet var det första vi gjorde. Vi har inte lagt enhetligt golv, trots allt. Vi behöll parketten i vardagsrummet och valde ett mörkare golv i köket. Annars är det ungefär lika golv överallt.
jensten77, 2019-10-08
Hej där! Minns du hur många gånger ni fick måla teaken runt garderoberna? Och vilken färg? Jag behöll teaken i sovrum och hall och det är mest för jag haft ett helvete att måla om teak, då det kan vara en väldigt oljigt/fett träslag🙈
Katwinkle, svarade 2019-10-09
Hej! Som jag minns det så målade jag teaken med grundfärgen BIN en gång och med Nordsjös Blankett två gånger efter det. Nåt ställe fick jag nog bättringsmåla på sen, men det ser fortfarande ok ut. Även om teak i sig är oljigt/fett så var vår sååå uttorkad att färgen sögs in när jag målade. Gjorde lika i köket runt ”skåpsramarna”.😊
Intressant att du har teak i hallen också. Det finns inte här, men däremot i vår lilla klädkammare uppe. Den fick vara kvar för att jag vill ha kvar lite av det ursprungliga i huset.
jensten77, 2017-05-10
Blev jättefint! Har ni samma golv i hela huset? Vi ska lägga in så det blir enhetligt eftersom det är enplanshus (enligt stylisternas råd 😅)
Katwinkle, svarade 2017-05-10
Tack! Vi är supernöjda fortfarande. Det här rummet var det första vi gjorde.
Vi har inte lagt enhetligt golv, trots allt. Vi behöll parketten i vardagsrummet och valde ett mörkare golv i köket. Annars är det ungefär lika golv överallt.