Nytt kök för 500kr
Vi köpte mina föräldrars hus för ganska precis ett år sedan. De lämnade efter sig ett välskött hus med hyfsat nytt allting. Tyvärr så var allt detta nya inte riktigt den stil som faller min kära sambo och mig på läppen. Så, vi funderade på om man enkelt kan byta ytor med enkla kosmetika-ingrepp. Och det går faktiskt! Detta album behandlar hur ett föräldrakök görs om till ett lite modernare och trendigare kök. Från bok till black! :)
OBS! INREDS JUST I DETTA NU. BILDER KOMMER ALLT EFTERSOM!
brittbergstrm, 2016-09-09
Hej Cederhook.
Vad snyggt köket blev med ny färg på kakel och laminatskiva. Nu till min fråga: Använde ni kakelfärg även till laminatskivan på bänken??? Sitter fägen bra? Tål den (lite) vatten? Behöver den någon speciell ytbehandling?
marion365, 2015-05-21
Undrar hur bänkskivan hållit?
vivecahansen, 2014-09-05
hej! Ni har gjort ett super fint jobb. Håller nu själv på att fräscha upp ett ful furu kök från 70 talet. Ska måla den bruna kaklet o de fula bruna faner skivorna. Behövde man grunda innan man målade kaklet o skivorna el var det bara att måla efter slipning o rengöring? Tror att jag behöver 2 burkar då jag har fler bänkskivor..köket går i typ ett L o så är det en fristående köksbänk...eller tror ni att det räcker med 1 burk(om den är dryg tänkte jag).
Hur har bänskivan hållit? Har barn o tonåringar hemma...Mvh Vivi
lizettehedman, 2014-02-07
Hej!
Nu har det gått ytterligare en tid, hur har bänkskivan hållit?
Mvh
Lizette
emelielfquist, 2013-07-22
Vart köpte du alla handtag? skulle väldigt gärna vilja veta det, är sååååå trött på mina fula och hittar bara skitdyra..
Lina-Dill, 2012-08-05
Hej, vi håller på måla kaklet i vårat badrum, vi har använt samma svarta kakelfärg som ni andvände, men nu när vi har haft på fogfinish och ska ta bort överflödet så skrapar vi bort kakelfärgen också... Hade ni sådana problem?
Har lite smått panik nu att vi har förstört badrummet. Du fick så himla fina resultat, alla tips är välkomna!
Cederhook, svarade 2012-08-06
Hej! Ja.. vi upplevde också att fogfinishen fastnade. Skrev om det lite längre upp.
En sak jag läste mig till är att man helst ska låta färgen torka i två veckor innan man använder den. Färgen härdar tydligen så länge. Och allt som hamnar på färgen innan dess sugs lätt upp och fastnar..
Och ivrig som jag är, så smetade jag på fogfinishen någon dag efteråt, följde bruksanvisningen och skulle bara torka av med svampen. Gick sådär... finishen kändes som cement på kaklet och jag fick samma panik som förmodligen du också upplevde. Men... jag hittade också en flaska rengöringsmedel som fixar biffen. :)
Finns på bild lite längre upp. Klinkerrent heter den. Doppa en microfiberduk i medlet och skrubba med pekfingret längs kanterna, så kommer finishen att gå bort. För mig satt färgen kvar som billack.
Lossnar färgen, kan det ha att göra med att det kanske fanns fett kvar innan ni började. Jätteviktigt att förarbetet är grundligt. Avfettning och lite uppruggning med sandpapper fixade det för oss. För oss sitter färgen fortfarande kvar efter snart fyra års användning! :)
Hör gärna av dig om du har fler frågor! Och lycka till!
Lina-Dill, svarade 2012-08-06
Grejjen är att vårat har blivit en total flopp...
Ser flammigt ut och fogfinishen fäster inte i fogarna pga för mkt färg i fogarna.
Just nu vet vi inte riktigt hur vi ska göra, önska det fanns nåt medel som tog bort alltihopa :/
Blev så himla inspirerad när jag såg dina resultat, men mitt är inte ens i närheten :(
Cederhook, svarade 2012-08-07
Ajajaj.. nää... :(
Vad tråkigt! Vet ju inte hur ni gjort, men antar att underlagen varierar och således resultatet. Vi spritade i princip allt två gånger med microfiberduk och sandpapprade lätt ytan - för att få bort alla tänkbara ojämnheter och fettfläckar som kan påverka. Sedan målade vi med rikligt med färg och med skumgummiroller ganska snabbt eftersom färgen hårdnade rätt fort. Vi målade därför inte två gånger eftersom det gärna blev kletigt och skrovligt (flammigt). Var det det som hände för er?
Fogfinishen däremot är en sådan man måste gå över med fler gånger. Vi upplevde också att den greppade dåligt först, men så fort man gjort det några gånger så fastnade de nya lagren plättlätt. Och sedan putsade vi bort all fogfinish som flammat in i kakelfärgen med klinkerrent-medlet.
Funiie3, 2012-05-26
Ohhh va snyggt det blev. Jag tänkte måla om badrummet å undra om ni målade med pensel eller med roller för det såg så jämnt och fint ut? Och så undra jag hur många lager man behöver måla?
Cederhook, svarade 2012-05-28
Hej! Och tack! :)
Vi målade med en skumgummiroller. Då flyter färgen ut jämnt och fint. Två lager räcker gott. Det måste dock sen torka och härda i två veckor innan användning (fukt). Lycka till!
AnniB, 2012-04-19
Jätte snyggt! Stor skillnad och bra pris :)))
nina77, 2011-11-07
Wow vilken skillnad...vilket kök ni fick :)
Super kul att se att så lite kan göra så mycket!!! En riktig utmaning att göra om med det kök man har istället för att bara riva ut och köpa nytt.
Blev verkligen kanon super snyggt- ni ska verkligen va riktigt nöjda- Bra jobbat hehe
Jag går i fundering om att riva ner mitt kakel eller måla- men efter ditt album så blir det nog att måla...
plm, 2011-11-07
wow! Imponerande att bänkskivorna blev så bra och att det håller. Vi har universums fulaste bänkskiva i ett kök som annars är hyfsat och jag har funderat på att måla om den, som snabbfix, men hört att det inte skulle hålla. Exakt vad är det för färg ni har till bänkskivan? Fattade jag rätt att det är kakelfärg på bänken också?
Cederhook, svarade 2011-11-07
Det stämmer! Håller än idag, tre år senare. Ronseal kakelfärg. Var noga med förarbetet och låt det torka ordentligt bara :)