Här måste vi flytta ut den ena skärmväggen så nu kommer stolpar upp. Så skönt när man börjar känna hur det blir och snart kommer ju det roligaste. Lägga golvet och sätta i linern, vattenfallet och fylla poolen med vatten. ja lite mer jobb först som pump hus mm. men det går framåt.
Så har vi börjat reglat upp för pumphuset, här i hörnet blir golvet alltså lite högre men jag tror det kan bli en snygg grej av det faktiskt med två trappsteg ner på varje sida blir också bra sitt yta, kanske med lite sköna kuddar osv
Då var det dags att skära ut och sätta dit lamporna, in och utlopp allt eftersom vattnet når upp för att inte linern ska sträckas ut och hålen komma på fel plats.
Så stort det blev när vi flyttade väggen. Verkligen super skönt med chans till både sol och skugga. Här är kl 7.30 på morgonen och 20 grader redan så i dag blir det ett dopp i poolen mellan snickring och fix.
Så kom vi på att vi kan bygga en förvaring till poolskyddet i bakkant på altanen. Blir ett snyggt avslut och skönt att kunna rulla in poolskyddet. 21 juni 2020
I dag köpte vi 3 nya lampor som vi satte i rabatten efter långsidan. Blev sååå fint. belysning är absolut bästa inrednings tipset. Det här systemet kan vi koppla på fler olika lampor på så det kommer säkert mera
Så var brun trallen färdig skruvad även på pumphuset och här la jag 2 Ikea mattor och massa kuddar i olika turkosa färger. precis som i linern i poolen. Blev en mysig hörna i kvällssolen under äppelträdet.
Otroligt fint! Smakfullt o mysigt. Och väldigt bra presenterat med bilder allt eftersom ert poolbygge fortskred. Intressant att få ta del av! Hoppas ni får mååånga fina bad o mys-tillfällen!
Verkligen supersnygg pool och ytorna runt poolen 😍. Jag gillar verkligen solcellslamporna som hänger i Insynsskyddet. Får man fråga var du har köpt dom?
nej fel....Så djupt grävde vi inte alls eftersom hela poolen är inte nere i backen. Det var det mått vi gick efter då altanen var den höjden. Själva gropen vet jag inte hur djup den blev faktiskt. halva ca.
dromhem77, 2021-07-13
Så otroligt imponerande! Vad ni är duktiga!
Happy1, svarade 2021-07-14
tack vad skoj att höra 😁
evalindfors, 2021-06-02
Otroligt fint! Smakfullt o mysigt. Och väldigt bra presenterat med bilder allt eftersom ert poolbygge fortskred. Intressant att få ta del av! Hoppas ni får mååånga fina bad o mys-tillfällen!
Happy1, svarade 2021-06-03
Tack vad skoj att höra. Trevlig sommar till dig
Nilla77, 2021-05-05
Verkligen supersnygg pool och ytorna runt poolen 😍. Jag gillar verkligen solcellslamporna som hänger i Insynsskyddet. Får man fråga var du har köpt dom?
Happy1, svarade 2021-05-09
kul att höra. Lamporna säljer jag själv men jag har inga kvar. De finns lite överallt. Tror att det goda bruket har dem på sin hemsida. Kika där 👍
dromhem77, 2020-07-10
Vad duktiga ni är! Det blev verkligen jättefint!
Happy1, svarade 2020-07-10
tack, mycket slit lönar sig men nu ska det bli skönt med semester. Hoppas på en hel del sol såklart.
Ljcarma30, 2020-07-06
Ni har verkligen skapat ett paradis. Det ser fantastiskt ut. Hur djupt grävde ni?
Happy1, svarade 2020-07-06
Tack vad kul att du tycker det. Vi grävde 30 cm mer än själva poolen som var 145 cm så 174 cm. baddjupet är 135 cm.
Happy1, svarade 2020-07-06
nej fel....Så djupt grävde vi inte alls eftersom hela poolen är inte nere i backen. Det var det mått vi gick efter då altanen var den höjden. Själva gropen vet jag inte hur djup den blev faktiskt. halva ca.
taniaazzo, 2020-07-02
Hej jätte fin ni har gjort 🌹
Hur stor är poolen?
Happy1, svarade 2020-07-02
Kul att höra. Den är 6x3 meter. Vi tycker den räcker hur bra som helst. lagom för två barn att leka i eller 4 st att bada lugnt i 👍
hus1, 2020-06-20
Hej
Total älskar er altan och hur roligt det är att följa det ni gör.
Har en fråga om er vägg med fönsterna, vilka mår har ni?
Happy1, svarade 2020-06-20
Hej! roligt att höra. Fönster rutan är 35cmx180cm. Sidorna är ca 60 cm på ytter och ca 120 cm mellan fönstren.
hus1, svarade 2020-06-20
Tack så mycket