Köket
Köket skall göras om helt och hållet, den sk serveringsgången i rummet intill ska tas bort så väggarna där ska rivas ända bort till matsalen. Det kommer bli en stor öppen yta. Vitt lantligt kök hade vi tänkt oss. Köksö och ev en bardisk ut mot matsalen....men har ej bestämt oss hundra än vad det blir, har tänkt att bo in oss lite mera innan vi bestämmer oss helt och hållet.
Xeryus, 2009-03-10
Verkar vara ett härligt hus. Vore kul med lite exteriör bilder.
Matbord..?
Är det så stort där ni har tänkt att ha matbordet så att det skulle få plats ett runt bord på 160 cm (med 80 cm snurrskiva i mitten) ???
Är himla praktiskt när man är många vid bordet. Beroende lite på stolar så får man plats 12 personer runt ett sådant bord och så slippar man hålla på att skicka saker hela tiden. : )
Bumman, svarade 2009-03-10
Ja det kan bli jättefint när det är klart.Ska fota lite utanför, har inte hunnit med det vi fick nyckeln nu 26 febr så vi har bara satsat på att riva gamla köket där badrummet ska vara samt klädkammare där och i gamla badrummet.Men nu är det klart, väntar på vvs o elektrikern. Vi ska riva ner hela köket o göra det stort, dra ner 2 väggar samt några små väggar men det bli inte i år, måste ta andra viktigare saker först, fönsterbyte samt nya gipsväggar överallt samt nytt tak i varje rum. Huset är ju så slitet men köket-vitvarorna är ok, fast det andra ser hemskt ut =( det bordet du skrev om lät ju bra om man är många, vi har köpt ett som är 90x180 på Mio så det ska väl bli bra hoppas jag.