Vi har ett problem, hur löser vi bäst uppsättning av spottarna? Vilka spottar ska man köpa? Vi har köpt Ikeakök och funderar på deras spottar men vi vet inte hur vi ska sätta upp dem så man ser så lite som möjligt av sladdarna???? Om ni tittar på bilden så kommer vi ha en häll där spisen är idag och sen en fläkt över (har gjort om skåpen på var sida om fläkten så de blir lite mindre. Har ni någon bra lösning på vårt problem eller ska vi ligga vakna inatt också? *S*
Chokladkatten, 2009-11-18
Det ni kan göra är ju att sätta en list i underkant av skåpen, då döljerna ni båda spottar och sladdar utan för mycket besvär, genom att det är nytt IKEA-kök så bör dom ju ha lister i rätt nyans också =) Vill ni nu inte sätta lister så får ni se till att köpa tunna spottar (clas ohlson har t.ex LED-spottar som endast är 8mm tjocka) och så får ni se till att fästa sladdarna tätt under skåpen så att dom syns så lite som möjligt
Papiljotten, 2009-11-19
Det finns färdiga spottar på lister som knappt bygger något, vanlig stickpropp för anslutning så det är enklste alternativet, se länk http://ahbelysning.se/sida1.html?product=8494#modCatalog
Annars får ni fräsa ut en skåra där ni drar kabel emellan eller borra ett litet hål o dra kablarna invärtes i skåpen. Jag hade kört på en färdig list, dels för att slippa kabeldragning plus att dom bygger inte mer än en utanpåliggande vanlig spot.
Sov så gott:)
Papiljotten, 2009-11-19
Om ni förresten väljer utanpåliggande ändå så har Belid en transformator med inbyggd dimmer som funkar kanon plus att man kan köpa till ett rostfritt skal, jättefint , så att man tom kan ha den synlig, men ändå snygg o lättåtkomlig.
limpan, 2009-11-23
Vi har IKEAs spottar, drog upp sladden rakt upp, tycker det är fult med synliga kabeldragningar. Istället blir det lister i skåpen, meganöjd.