Vårt vardagsrum påminner mycket om bilden nedan. Oxford-soffa i ett beige tyg (med små bruna trådar), en enfärgad beige Oxford-fåtölj + fotpall. En underbar ryamatta i bl a glansiga beige/svarta/bruna trådar. Jag älskar vita orchidéer och Iittala så just nu är det äppelgrönt, vattengrönt, klarglas, grå och frostad som gäller. Lampan är Le Klint och tavlan är av modern konst i svart/silver/beige med vit bakgrund (inte den på bilden). Väggarna är vita.
Nu undrar jag om ni har idéer på matchande soffbord och TV-bänk/sideboard?
Vi ska uppdatera möblemanget och vi har fastnat totalt. Vi vill att de nya möblerna ska gå i det nya moderna (vitt) men de måste också passa ihop med Oxford-stilen (älskar!). Vi har letat som tokar och vi har inte lyckats hitta några möbler som passar ihop med sofforna!
Vi gillar inte den lantliga/romantiska/marina stilen så därför är vår tanke att kombinera den klassiska Oxford-stilen med högst moderna ting.
Tar tacksamt emot förslag! =D
Velouria, 2010-05-18
Den här stilen kanske? Eller i vitt.
PuMad, 2010-05-19
Åh tack så mycket! Vad snälla ni är och vilka bra tips jag har fått! =D
Vi har tyckt det har varit jättesvårt om så moderna möbler verkligen passar med Oxford-stilen...med formen och de snirkliga ljulen och så. Till slut har det bara sagt tilt =D
Då antar jag att samma moderna stil i tv-bänk och vitrinskåp passar lika bra till Oxford-stilen? Jag tänker närmast på Bestå-serien, t ex detta vitrinskåp, eller den här, eller denna.
Hoppas det blev rätt med länkarna nu! =D