Köket är så slitet och fult att jag vet inte vart vi ska börja. Det är dessutom en hyresrätt och vi vet inte hur länge vi bor kvar så vi känner inte för att lägga ner väldigt mycket pengar på att renovera. Men jag blir tokig på att titta på detta, så någonting måste göras. Sist finna mina photoshoppade förslag. Men jag är verkligen inte bra på inredning.
Smultronflickan, 2009-10-18
Jag hade målat skpsluckorna vita och bytt handtag/knoppar. Bytt bänkskivor till en mörkare eller svart skiva. Måla kaklet behövs inte om man inte vill. Smaksak, räcker kanske att tvätta det odentligt. Träbiten ovanför kalet hade jag målat vit. Ny tapet (vilket det redan såg ut som att du hade hittat). Jag hade dessutom bara haft kappor i fönstren för att få in så mycket ljuse som möjligt. Lycka till! ///Jenny
ansen, 2009-10-18
Hej, vad kan köket vara ifrån? 40-50 talet kanske? Istället för att försöka göra att det ser nytt ut så hade jag försökt göra det retro, omfamna det som finns och spinna vidare. Knopparna är ju fantastiska...som diamanter :o)
Det går ju att göra det retro på ett väldigt smakfullt sätt och ändå få det att se modernt ut. Helt i tiden :o)
Här är några länkar på 50 tals kök och tapeter för lite inspiration.
http://4.bp.blogspot.com/_q_efTctPnB0/SKa4oMZvBLI/AAAAAAAABLU/r7sL7J27ThA/s400/Retro1.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_q_efTctPnB0/SKa4n5aGtjI/AAAAAAAABLE/FBjjRpMB24Q/s1600-h/Retro4.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_q_efTctPnB0/SKa4n40xi7I/AAAAAAAABK8/eYK2j5r847k/s1600-h/Retro3.jpg
http://www.countryliving.com/cm/countryliving/images/kitchen-turquoise-50s-gtl0406-de.jpg
http://mygoodness.typepad.com/photos/uncategorized/2007/09/01/retro_kitchen_2.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3633/3349322056_12a2365014.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_hnf_vlYIz4E/Snc1x9IusWI/AAAAAAAAA9w/OIaovoLVYIM/s400/CL-50s-kitchen.jpg
Exempel på tapeter:
http://furnish.blogg.se/images/2009/eirene_36200441.jpg
http://www.tara.se/_internal/cimg!0/6hyfgv87h4xi5gi0bzt50e0yicnwbae
http://hemmariket.blogg.se/images/2007/imageorder_1180467267_99522.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_KlaAezkktfY/Sob9Wb-MXEI/AAAAAAAABMs/RUWzqgHAK50/s400/foto+083.jpg
ninnisthlm, 2009-10-18
Jag tycker det är såå fint med gamla kök. Jag menar, inbyggd bakbräda och förvaringsglas,vilka fiffiga grejjer! Väcker glada barndomsminnen.
Hade jag fått leva rövare i det köket skulle jag måla luckor och väggar vita, behålla de fina knopparna. Behålla kaklet som det är, fräsha upp träskivan ovan men behålla teakfärgen och byta ut bordet mot ett runt (eller mindre) nätfynd. Helvit duk. Du verkar tycka om lila så till allt det vita skulle nog Mio´s Pikant passa fint http://www.mio.se/Sortiment/Belysning/Taklampor/Pikant/Pikant-plommon/?p=1
Tror det kan bli hur fint som helst.
shalita, 2009-10-18
Det beror ju på hur mycket jobb/pengar du vill lägga ner, men en ide annars är ju att måla över tapeterna vita/ljusgrå o byta ut knopparna på de ljusrosa luckorna till typ dessa: http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40046157
Kanske även måla den där trälisten ovanför kaklet vit o träkanterna på "arbetsbänken". Sen nåt mysigt personligt att pryda stora väggen med.
Har läst om andra som köpt nån fogpenna(?) o fått vita skarvar mellan kakelplattorna på ett enkelt sätt också.
Lycka till!
Bulten09, 2009-10-19
Lampan var jättefin! Helvit duk vet jag inte, har en liten en som kladdar ner så att det stänker om det, så det skulle inte vara vitt länge.
Tack för en annan syn på köket! Jag har inte tänkt på köket som fint, eller retro, bara sunkigt och gammalt. Inbyggd bakbräda är himla fiffigt faktiskt!
Bulten09, 2009-10-19
Tack för en ny syn på mitt kök! Så har jag inte tänkt på det förut...
Jag har hängt upp mig lite på kakeldekor nu, hittade några fina på denna sida - http://www.kungsfarg.se/kakeldekor.htm. Om man skulle spinna vidare på retrotema skulle kanske äpplena, stig eller carla fungera? I vilken färg? Jag är 80-talist så jag vet inget om retro.. :-P
Bulten09, 2009-10-19
Du har nog rätt i att det bli väldigt mörkt med svart kakel. Prövar fogpenna först, men är rädd att kaklet är bortom all räddning.
Rocka, 2009-10-20
Hej! Jag hade nog övervägt att måla om luckorna. Du kan ju alltid fråga hyresvärden om ni kan splitta på priset eftersom det kommer gynna honom/henne i framtiden. Att måla kaklet vitt eller någon annan lite mer tuff färg skulle nog bli bra, och är ganska snabbt gjort. Har själv målat kaklet hemma och det gjorde de annars tråkiga köket mycket livligare :) Hoppas du får till det! Mvh Rocka
v.persson, 2009-10-23
hade ett liknande kök själv i min hyresrätt. ett tips:
undvik att måla vitt! Den gamla vita färgen, på t.ex. stommarna, kommer uppfattas som gul och skitig. Ännu värre tycker jag! så det där om att måla trälisten vit för att göra kaklet snyggare - big no no! från en som testat.
Jag har däremot satt upp blankt, svart kakelplast på mitt kakel (likadant som ditt), och körde då över alla fogar också. Ville inte lägga pengar och energi på att måla fogarna, klippa till kakelplasten (vi köpte på rulle) osv. Köket känns nu modernare, fräschare och att plasten är blank gör att det känns något större eftersom det speglas i plasten.
Men om du är tveksam till svart, varför inte ta någon ljusare färg? =)
Tillelill, 2010-08-11
Ansen, tack för att du la upp de underbara länkarna till retroköken! Vi går också i renoveringstankar och vill gärna behålla det gamla köket. Gillade särskilt länk nummer tre med de gråblå luckorna. Inspirerande:)