Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

slutresultat från mardrömshallen ;)

lindiz123

lindiz123 SE

Publicerat för mer än 12 år sen
Följ

Vår hall är så fruktansvärt smal så vi får inte plats med något. Är det någon som har ett bra tips på hur vi kan få den någorlunda mysig och välkomnande ändå?

hall
hall
hall
hall
hall
hall
shalita

shalita, 2009-11-29

Kanske lägga in en matta (typ köpa en stor matta som du klipper till efter kanterna så den passar precis) gärna kanske en sisal-liknande? Eller billiga hallmattor på Ö o B. Finns i olika färger, brunt, grått t ex.
Låt den gå ända från ytterdörren fram till där första dörröppningen kommer. Så delar den av halldelen.
Sätt sedan en stoooor spegel på höger sida (på hela väggen typ) och skippa sko o hatthyllan. Sätt krokar på väggen till vänster ovanför elementet. Rejäla som rymmer mycket. Sätt skoskåp antingen direkt till vänster eller efter elementet på vänstra väggen. T ex Trones från IKEA, eller något annat vägghängt skoskåp. Där ryms vantar mössor även skor mm.
Men annars kan man förvara skorna bara direkt på golvet (mattan) på vänster sida under elementet efter väggen framåt.

Ja detta var lite spontant spånande. Kanske gav några idéer i alla fall!

ninnisthlm

ninnisthlm, 2009-11-29

Jag skulle oxå satsa på skoskåp och väggkrokar. På väggen där du har hatthyllan skulle jag ställa ett ca 100 cm högt skoskåp och brevid skoskåpet, längst in mot ytterdörren skulle jag sätta upp två väggkrokar. Väggkrokarna skulle jag sättupp i samma höjd som skoskåpet. Så att jackorna liksom hängs upp i midjehöjd och det blir en jämnhög linje mellan skoskåp och jackor. Ovanpå skoskåpet och väggkrokarna kunde du sedan ha en avlång spegel.

Yoyyzan

Yoyyzan, 2009-11-30

det finns skolådor du kan sätta på väggen. finns i mitt album i hallen nere. kolla in det!! och ta bort hatthyllan och sätt krokar istället

UlrikaJosefin

UlrikaJosefin, 2009-12-03

Har lika smal hall och som föregående talare så tyckte jag att den bästa lösningen var skoskåp och en fin krokhängare. Jag har dock inte hunnit lägga upp nya bilder på det, men det blev väldigt bra. Lycka till!

No user male

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

StyleRoom App för iPhone

Hemma hos alla.

Nu som app!

Ladda ner StyleRoom från App Store Ladda ner StyleRoom från Google Play

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Copyright © StyleRoom 2007–2022

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons