Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Vardagsrum, behov av målning.

Pliind

Pliind SE

Publicerat för nästan 10 år sen
Följ

Har nyligen flyttat ihop med en polare (därför det är lite tomt på saker i bilderna) vi vill måla om allt, dock går alla möbler i svart och då kan man ju inte köra tapeterna i allt för mörkt också.. skulle vilja ha tips på vad för färger man ska använda sig av, som vi har diskuterat nu så har vi tänkt en mörkare vägg i grått bakom TV, resterande rum ljusgrått eller vad säger ni? :)

Sessilou

Sessilou, 2011-03-12

Vet ju inte vad ni har för stil och smak...men tycker inte ni ska ha för mörka väggar precis som du säger, pga era mörka möbler. Första tanken på ljusgrå väggar, får mig att tänka att allt kommer gå i grått/svart. helt ok om ni gillar det. Eller varför inte bryta av med en annan färg?
Ser att ni placerat röda kuddar och nån röd filt/tyg....kanske fånga upp det om det är en favoritfärg?

Pliind

Pliind, 2011-03-13

Våran stil är väl, svart inredning och allt ska se cleant och fräscht ut. Det röda är med just för att bryta av i allt mörker, sedan ska väl växter och annat dödligt få sin plats i rummet så man får lite grönt också, men ska vi då satsa på att byta överdrag till kuddarna till grönt då te.x, känner att rött och grönt blir för mycket trots att det är komplimentfärger. Har i övrigt svårt för den kombinationen. Vill ha ett rum där allt flöder ihop, känns för sent att försöka få in vita inslag i det hela då det också kommer bli för mycket färger. Blir ju svarta möbler, trägolv, ljusgrå vägg, mörkgråvägg och sedan inslag av grönt.

Just ja, samtliga lister i rummet är mörkbruna, några förslag på färger till dessa?

Friher

Friher, 2011-03-13

Tror att det kommer bli skitfint i grått, stilrent och fint samtidigt som det inte blir för ljust eller för mörkt. Idén med gröna inslag var också en bra sådan. Tror det hade varit rätt coolt med någon snygg inramad affisch med nå häftiga färger för att få in lite fler färger men så att det inte blir för mycket av det om ni gillar den svart-grå-vita stilen.

Pliind

Pliind, 2011-03-13

Tack för tipset! vi har sedan tidigare planerat in en tavla iaf, dock vid datorhörnan, så får se vad mer man kan klämma in :)

country-karin

country-karin, 2011-03-13

jag skulle måla dörrlisterna vita. golvlisterna kan dock vara snygga bruna om de är i fint träslag.

No user male

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

StyleRoom App för iPhone

Hemma hos alla.

Nu som app!

Ladda ner StyleRoom från App Store Ladda ner StyleRoom från Google Play

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Copyright © StyleRoom 2007–2021

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons