Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Varan lägenhet

iisabella7

iisabella7 DE

Publicerat för mer än 9 år sen
Följ

Har precis fatt reda pa att den här lägenheten i Düsseldorf nu är varan. Lägenheten är pa 54kvm och bestar av ett sovrum, ett vardagsrum, ett badrum, ett kök och en balkong med stor potential!

Jag älskar balkongen och layouten pa lägenheten, men vet inte alls vad jag ska ta mig till med golvet och dörrarna - tycker att de är närmast förskräckliga...och det är därför jag söker tips och hjälp!

terakottagolv
gardinproblem
vardagsrum
matbord
köket
balkong
iceflower

iceflower, 2011-05-25

Balkongen: Trall/platta
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20165486
Såna hade varit fina och lägga. Sen några fåtöljer och Lite växter nån hög grön växt i nån hörna och sen lite andra i olika storlekar. En massa belysning :)
Sen kan man sätta nått fint diskrett tyg eller trä mot insidan av räcket så ser man inte nedre delen av järnet

http://www.hemmakanalen.se/1.2136568/2011/05/13/var_pa_redaktionens_balkonger

http://www.kinneviksegel.se/segeltak.htm (lite "segel" istället för parasoll)

http://www.google.se/search?q=balkong&hl=sv&prmd=ivnsu&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Op7cTfP1GdKAhQfAt6GyDw&ved=0CHUQsAQ&biw=1440&bih=731

Försök tänk smart, vad vill ni ha balkongen till? Sola, eller bara ha kunna sitta där o ta en kopp kaffe/te i några fina fåtöljer med fotpallar? Eller ska det finnas matbord så ni kan äta där?
Balkongen ser inte stor ut så jag hade nog satsat på att lägga trall/plattor från den länken jag skrev, sen nån hög växt i nån kruka i ett hörn och sen fylla upp med massa andra små växter och blommor. Nån skön fåtölj med fotpall där man kan sitta och njuta och ett litet brickbord som du kan flytta lätt och kanske rent av fälla ihop när det inte används. Så ett sånt "segel" som jag skicka med länk på hade varit mysigt, jem & fix, bland annat (i sverige) har annars lite billigare alternativ på "segel".
Det sista e ju mysig belysning!
Lycka till!

iceflower

iceflower, 2011-05-25

http://www.styleroom.se/inredningsbutiker/486-mysigahem
dem har ett litet runt bord/brikbord med bordsben i trä, det e ganska fint :)

iisabella7

iisabella7, 2011-05-27

Tack sa jättemycket för tipsen! Blev superinspirerad med balkongen - sa hoppas kunna genomföra nat bra. :)

Lägger ut bilder när vi flyttat in och fixat.

Tack igen för hjälpen!

Fridolin

Fridolin, 2011-05-29

Tror att du får räkna med att det blir en del underhåll om du lägger trall på en balkong utan tak. Trallen måste oljas (när det är uppehåll) och hållas ren. Själv kör jag på en fin plastmatta över det fula balkonggolvet (har dock tak på min balkong). Ett segeltak som nämnts tidigare är nog ingen dum idé. Skyddar växter och möbler från vätan. För växternas skull är det annars viktigt med bra dränering i krukorna så att överflödigt vatten inte kväver rötterna.

iceflower

iceflower, 2011-05-31

så lite så, ska bli kul o se. Plattorna jag tipsa om e ju faktiskt lätta och ta bort om man vill göra rent...dem klickar man ju bara ihop, inga skruvar och så, så det blir enkelt :)

No user male

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

StyleRoom App för iPhone

Hemma hos alla.

Nu som app!

Ladda ner StyleRoom från App Store Ladda ner StyleRoom från Google Play

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Copyright © StyleRoom 2007–2021

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons