Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Ni som renoverar/renoverat:

Mokonoki

Mokonoki SE

Publicerat för almost 14 years sen
Följ

Vad skulle ni tippa på att det skulle gå på i runda slängar att renovera detta radhus?

Skulle man börja med badrummen? Hur mycket kan det gå på?

http://objekt.fastighetsbyran.se/Objekt/?source=hemnet&ObjektGID=OBJ5260_1119137708

shinelle

shinelle, 2011-06-07

Hej! vi har precis renoverat vår lägenhet på 101 kvm. vi gjorde en budgetrenovering av kök, dvs vi bytte luckor, bänkskiva, kakel och golv, satte in en begagnad men relativt ny kyl/frys, slipat och lackat alla golven av golvfirma, helrenoverat badrummet, spacklat, målat och tapetserat alla väggar/tak. Samt byggt en fejk-kakelugn. Vi har nog lagt runt en 100.000 skulle jag tro. räkna runt det, skulle jag tro. Du kan gå in i mina album och kolla resultatet om du har lust :-)

asagasa

asagasa, 2011-06-08

Det mesta går att komma ner i kostnad men just med badrummen brukar kunna dra iväg i hantverkskostnader om man inte är plattsättare själv, eller som oss hade tur.

Vi totalrenoverar vår femma på 105 med gästtoalett plus ett stort badrum och är just nu uppe i ca 200 000 i renoveringskostnader. Men då kan man väl säga att vi "slösat" lite och tagit precis de vi önskat. Det skall då tilläggas att enbart kök+vitvaror plus klinkergolv i hall, inre hall och kök gått loss på ca 120 000. Det är en kostnad vi hade kunnat hålla betydligt lägre. För (ikea)köket i vår förra lägenhet av samma stl betalade vi ca 65000 inklusive vitvaror och mosaik och laminatgolv.

När vi kikade på offerter för badrummen fick vi fantasipriser på 200 000 (100 000 med rotavdrag) som förslag. Det slutade med att vi gjorde lilla badrummet själva med god hjälp (det finns ingen golvbrunn där) och landade på ungefär 5000 för material och toalett. Handfat och spegel gick loss på ca 4000 men vi hade givetvis kunnat ta en billigare variant. Vi har en dyrare glasmosaik på golv och bakom toalett och "vanliga" vita plattor på väggarna.

Det stora badrummet kom vi undan billigt med då vi hade en drös med plattsättarlärlingar + lärare här och enbart betalade för material. Slutsumman för det blev ca 60 000 inklusive rördragningar och bilning för ny golvbrunn. Vi har tagit de materialval vi önskar, dvs inte det billigaste kaklet och en relativt dyr kommod med spegel (ca 25 000)och även byggt ut det pinsamt lilla badrummet. Vill man går det ju att hitta handfat för några loppor, billigare kakel osv. Själva våtrumsskyddet gick på ca 12 000 kr.

När det gäller ytskikt går det ju att komma billigare undan. Vi har kört ikeas golv för 79/kvm i sovrum och spacklat, satt upp easy cover (ca 200 kr/rulle tror jag) och målat det mesta vitt. Där har det inte direkt dragit iväg.

De pengar vi har lagt kan inte klassas som en budgetrenovering direkt. Allt beror ju på vad man väljer. Men ett bra hum om badrumspriser kan ju vara att ta in en offert/offerter. Hoppas mitt virrvarr gjorde dig lite klokare :)

pinkfriday

pinkfriday, 2011-06-08

Badrum brukar väl gå los kring 100.000 beroende på. Golven kan ju ha trägolv under plastmattorna, vill ni lägga trägolv så kostar det från 300kr/kvm och uppåt. Annars har ikea snorbilliga laminatgolv a la 80kr kvm. baseco har en del fina golv till bra pris. trestavsparkett från tarkett säljer vi på jobbet för 299kr kvm.

köket va ju nice :D aj love 60tals kök! Med lite färg och fint kakel så ;) Färg finns i massa olika kvaliter och priser, men satsa hellre på något känt märke så vet du att de kommer täcka bra. (Beckers jotun ;))

Glöm inte att du kan dra rotavdrag på hantverks hjälp. Man kan pruta i färgaffären... ha ha, det vet jag för jag jobbar själv i en ;)

Mokonoki

Mokonoki, 2011-06-09

Hej och tack för svar! Har bara kikat lite snabbt i ditt kök, ser jättefint ut! Hur mycket tid tror du att ni lagt ner på allt?

Mokonoki

Mokonoki, 2011-06-09

Hej och tack för utförligt svar! Det med lärlingar + lärare har jag också tänkt på, hur fick du tag i dem? Hur lång tid har det tagit för er att renovera allt?

Mokonoki

Mokonoki, 2011-06-09

Hej och tack för ditt svar! Måste bara säga att jag älskar alla dina album, och kikar in i din blogg då och då. Jag önskar att jag vågade ta ut svängarna så som du gör! Man blir ju helt lycklig av alla färger. Får åka till gbg och handla färg då, haha.

shinelle

shinelle, 2011-06-09

menar du på själva köket eller allt? Vi har renoverat i omgångar, så svårt att säga. Men badrummet tog 2 veckor, köket likaså, men det är ju gjort av hantverkare. Slipning av golven 2 dagar, nerrivning av tapeter, spackling, målning, tapetsering...ooootaliga timmar! RIKTIGT slavjobb om man ska göra det själv....Men har man pengarna till det är det värt varenda krona att låta en målare göra jobbet. I allafall nerrvining av tapeter och spackling. Målning och tapetsering går ju snabbt och lätt. Jag glömde skriva att de 100.000 vi lagt ner är MED rotavdrag.

asagasa

asagasa, 2011-06-11

Vi hade turen att ha kontakter men jag vet att de gjorde flera badrum. Man kan ju fråga runt lite på yrkesgymnasium eller liknande. Först fick vi en uppskattad tid på tre veckor. Då hade vi rivit ur badrummet själva (det var våtrumsväv sedan innan). När det kom till kritan så tog det tre(!!) månader från det datum vi började riva tills stora badrummet var helt fördigställt. Tur att vi hade tillgång till dusch i källaren och en annan toalett. Sjuka elever och liknande ställde till det lite. Men slutprodukten blev bra.

I början gick renoveringen snabbt. Båda hade semester och kunde arbeta hela dagarna. Men med tanke på att vi gör all annan renovering än badrummet själva har det tagit tid. Båda jobbar heltid och ibland stagnerar det. Nu är det bara "småfix" kvar. Vägglister, kakla kök, byta den sista innerdörren i lägenheten och lite täckskivor. Drygt 9 månader har vi hållit på. Men då har vi även rivit väggar o. dyl och bytt ut allt.. Jag uppskattar ju att man kan bli klar på betydligt kortare tid om man jobbar på som bara den och inte komplicerar det för mycket med ändring av planlösning osv :)

oskaragnes

oskaragnes, 2011-06-17

Det är svårt att säga en kostnad för varje rum, det är lättare om ni går igenom vad ni vill ha och letar lite efter det billigaste alternativet eller kanske sätter ett belopp som "önskegräns".
I badrum är det tidskrävande och inte lika lätt som ett sovrum och det ska hålla i flera år....
Välj hellre en neutra bas där och mjuka upp med allt runt omkring.
Lägg på några tusen i badrummet för det e lätt att det drar iväg mer än man tänkt från början.

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Produced by Rooms Media AB

Copyright © StyleRoom 2007–2025

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons