Det här är före bilden på vårat kök i det nya huset, vi har nu målat allt vitt, sambo ska börja lägga nytt golv. Kommer bli ek färgat. Luckorna är vita. Nån som har nått tips på någon snygg tapet eller tips på hur man ska tapetsera, fondvägg, båda väggarna eller kanske hörnet. Har kört fast helt just nu. Renoverar 5 rum samtidigt så har lite att fundera på så alla tips mottages tacksamt :)
FrkHansson, 2013-07-18
Om du har så pass neutral grund som ekgolv och vitt så kan du ju ha precis vilken tapet som helst. Hade varit lättare att tipsa om du haft andra album så man kan se vad du gillar. Men jag tycker absolut att du ska tapetsera alla väggar. Fondvägg känns bara nödvändigt om du väljer en riktigt stormönstrad och dominant tapet.
Hedstrom, 2013-07-22
Jag gillar när de är ljust och fräscht, inte för mycket färg.LItelantligt romantiskt men ändå modernt eftersom vi inte har ett gammalt hus. Är verkligen jättesvårt, har varit och tittat tapet flera gånger och får ingen ordning på´t :)
evask, 2013-07-27
Tapetsera alla väggarna i samma. Det är ju inte så stort rum.