Hjälp! Vi är två personer, vana att bo på liten yta och trivs med det som nu hamnat i en inredningskris :)
Vi har fått en lägenhet på 28kvm som jag inte vet hur vi ska inreda. Planlösningen är minst sagt knepig, lägenheten är formad som en triangel...men området och stor härlig balkong lockar så vi kommer att flytta in. Frågan är bara hur vi får plats med en 160 säng, en tresitsig soffa, tv-bänk och dator-/skrivbord på ett bra sätt. Som ni hör så har vi inte så mycket möbler, vi skippar t ex matbord för att behålla lite luftighet...
Tacksam för förslag! Bifogat bild på planlösningen.
shalita, 2014-03-01
oj vilken spännande annorlunda planlösning.
men testa testa testa. sängen längst in, soffan nånstans i mitten? prova ett par dar... ändra om. ha inte för bråttom! men det känns spontant som sängen måste vara längst in så den får va ifred.
det finns (vi hade för länge sen ett sånt) gamla soffbord (typ 50/60-tal kan finnas på blocket / second hand ibland) som går att höja upp till matbordshöjd vid behov. var rätt praktiskt. ifall ni någonsin skulle ha besök som kan önska att sitta i normalhöjd o äta. sommartid antar jag att ni kan sitta på balkongen o äta.
skrivbordet vid fönstret nära köket/balkongen ? trevligt med ljus. kanske är såpass att man kan äta där vid behov?
alternativet till det trånga livet är om man kan tänka sig ha en stor skön bäddsoffa enbart, som man får bädda till varje kväll typ... o endast behöva rymma en stor möbel i innersta hörnan där (skulle garanterat bli mer luftigt).
Lycka till i alla fall!
alexalex, 2014-03-01
Hej!
När det kommer till er säng så hade jag valt mellan två platser. Den ena är bredvid garderoberna, då är den längst ifån resten av lägenheten, ni kan till och med dölja den med en halvvägg om ni vill. Annars kan ni lägga den i den högra hörnan, då får ni lite mer ljus, och kan också vädra på natten om ni känner att det blir för kvavt.
Soffan hade jag ställt mellan fönstret och balkongen, sen hade jag köpt ett väggfäste och fäst den på väggen som är vänster till badrumsdörren, på datordax.se kan ni hitta jättebilliga och bra väggfästen. Sen skruvar ni tv:n med väggfästet så att ni kan se den bra, och sen sparar ni samtidigt plats. Skrivbordet får ni plats med bredvid sängen skulle jag tro.
När det kommer till ett matbord rekomenderar jag starkt att ni köper ett fällbart matbord som fälls ihop till en sideboard, vet ett bra ställe i sthlm som säljer ett, när man viker in dem blir dem bara ungefär 40 cm breda och kan placeras längs en vägg med lite blommor på eller något annat.
Hoppas tipsen hjälpte, lycka till!
alexalex, 2014-03-01
Ni har en bra möjlighet för en köksö, skulle se jättefint ut!
shalita, 2014-03-08
Inspiration till enkel köksö i compact living?
http://villaliv.net/2011/10/02/retrokok-i-nyskick
http://kvadratsmart.files.wordpress.com/2012/02/litenlghkok.jpg
Alternativ till köksö med någon typ av rullvagn ni kan dra med er efter behov (om man sitter o äter i soffan, på balkongen) eller bara behöver extra förvaring.
http://kvadratsmart.files.wordpress.com/2011/11/alvhem4.jpg
Kanske får du nån övrig inspiration fr denna blogg
http://kvadratsmart.wordpress.com/category/compact-living/page/3/
Linneasporty, 2014-03-15
Tresitssoffan med ryggen mot köksbänken, ställ en hylla (eller byråer, sideboard) bakom där ni kan förvara saker. Sängen med kortänden mot garderoberna.