Vi har precis flyttat in i en hyreslägenhet på dryga 100 kvm. I vardagsrummet har vi en vägg med fönstrerna så som bilden visar (totalt 5 fönster, ett kom inte med på bild). Skulle behöva lite tips och idéer på hur jag löser det med gardiner på bästa sätt. Hur hade ni gjort?
tovesderblom, 2015-06-06
Jag jobbar med gardiner dagligen och mitt tips är att du ska ha 5 längder totalt. Alltså en längd på varje sida och så längder mellan alla fönster. Takskena med gardiner uppifrån och ner ger en illusion av extra högt i tak. Annars kan du ta vanliga gardinstänger och hänga öljettlängder. Viktigt med mycket tyg som du veckar ordentligt så att det blir ombonat men inte så igenstängt. Vitt är fräscht nu mot sommaren:)
Linska, 2015-06-06
Jag hade valt hissgardiner!
mariekarolina, 2015-06-11
Tack för svar! Vi har köpt en väggskena (taket lutar) och monterat fast, nu ska det inhandlas gardiner bara :) Funderar dock på någon grå nyans då alla möbler är vita (förutom mörkgrå soffa) för att bryta lite, eller så blir det vitt, inte bestämt mig än. Men kommer köra på flera längder :)